You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë Mesazh [Faqja 1 e 1]

Postimi :1Embelsirat Empty Embelsirat prej Sun Mar 24, 2013 4:32 pm

ANNA ANGEL
ANNA ANGEL

  • Administrator

Embelsirat Krofne114

Si te gatuajm KROFNE

Përbërësit:

500 ml qumësht i vakët
pak tharm buke
4 ve
3 lugë buke sheqer
1 lugë buke krip
1kg miell
4 dcl vaj për fërgim


Përgatitja:
Përziejmë tharmin me pak qumësht të vakët dhe i hedhim pak sheqer e pak kripë nga masa që përmendem më lart.
E lejmë 10 min deri sa të vie.Pastaj aty qesim edhe kripen dhe sheqerin tjetër dhe 4 t`kuqtë e vezëve.I perziejmë me dorë gradualisht duke e shtu miellin dhe duke i shtu të bardhat e vezëve një nga një.I perziejmë ashtu deri sa të formohet një brum i cili nuk të ngjitet për duar.Pastaj brumin e qesim në një enë dhe e mbulojmë e lëmë deri sa të vie.Kur të vie brumi e përziejmë me duar te lagura në ujë.Përsëri e lëmë të vie dhe kështu 2 apo 3 her e përsërisim këtë procedurë.Në fund e qesim mbi tavolinë i qesim pak miell dhe e tëhollojmë me tëhollues.Me gotë uji nxjerrim forma të rrumbullakta dhe i lëmë te mbuluara ashtu për gjysëm ore.Ngrohim vajin dhe krofnet fillimsht i rrotullojmë(ana që ka qenë përmbi e qesim ne vaj më së pari) dhe i qesim të fërgohen.Përmbi iu qesim sheqer pluhur,apo i mbushim me marmeladë ose eurokrem.Edituar për herë të fundit nga ANNA ANGEL në Sun Mar 24, 2013 4:49 pm, edituar 1 herë gjithsej

Postimi :2Embelsirat Empty Tort Zebre prej Sun Mar 24, 2013 4:40 pm

ANNA ANGEL
ANNA ANGEL

  • Administrator

Embelsirat Torta_zebbra

Tortë zebra

Përbërësit:
4 ve
1 gotë sheqer
1 vanil sheqer
1 gotë qumësht
1 gotë vaj
2 gota miell
2 lugë kakao
1 pluhur për pjekurina

Përgatitja:
Fillimisht i rrahim vetëm të bardhat e vesë(vezët duhen të jenë në temperaturë dhome ,jo nga frigoriferi)me 1 gotë sheqer dhe vanil sheqerin.Pastaj i qesim të kuqt e vesë,i perziejmë edhe pak me mikser dhe në fund i qesim të gjith përbërësit tjerë(përveq kakaos)dhe i perziejmë me lugë.Këtë brum e ndajmë ne dy pjesë të barabarta në dy enë.Perziejmë kakaon ne një gotë me 3 lugë ujë të nxehtë dhe pastaj e qesim tek njëri brum dhe e përziejmë mirë,kështu qe fitojm një brum te verdhë dhe një ngjyrë kafe.Në tepsi të lyer me yndyrë fillojm ta qesim brumin.Njëher fillojm me brumin e verdhë ,pastaj me te kaftin.Hedhin pak brum të verdhë ne mes te tepsisë(përafersisht 3-4 lugë buke) pastaj ne mes të tij hedhim pak brum të kaftë.Dhe kështu me radhë deri sa të harxhohet i gjith brumi.
Piqet në temperaturë 180*C.
Mbi mund t`i hidhet sheqer pluhur,qokolatë apo edhe xhem sipas dëshires.

Tepsia duhet të jetë e rumbullakët,jo katrore ndërsa gota me masën 200 ml.

Postimi :3Embelsirat Empty TRILECE prej Sun Mar 24, 2013 4:43 pm

ANNA ANGEL
ANNA ANGEL

  • Administrator

Embelsirat Si-te-gatuajme-trilece-receta-gatimi

TRILEQE

Përbërësit:

6 vezë,
400 gr sheqer,
400 gr miell,
1 pluhur paste,
1vanil sheqer,
1/2 lit ajkë “Hoplla” 1 ½ lit qumësht,
300 gr qumësht pluhur “Nestlle”,
1/2 kg karamel.


Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë.Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja,gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme.Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja.Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje,duke e përzier me lugë,gjersa masa të kompaktësohet.Brumi derdhet në tepsi shporeti të shtruar me letër të yndyrshshme,ose të lyer me yndyrë dhe të përmillur.Futet në furrë të nxehtë me temp.180 * C që të piqet për afro 30-40 min.
Me 1/2 lit.qumësht të vaket trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë,në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi,përzihet me 1 lit. qumësht të ftohet dhe 1/2 lit.hoplla.Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin.Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë,hidhet mbi,e nëse është i hollë,mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.

Like0Un Like0

Send a message to the wall.

Send a bug report on this article.

Postimi :4Embelsirat Empty Torte me kakao prej Sun Mar 24, 2013 4:46 pm

ANNA ANGEL
ANNA ANGEL

  • Administrator

Embelsirat Torte-me-kakao-dhe-krem-djathi


Torte me kakao

2 gota sheqer
2 gota ujë mineral me gaz
3 gota miell
1/2 gotë vaj
1 lugë çaji sodë bikarboni
1/2 kese kanellë(cimet)
1/2 kese pluhur për pjekurina
1 lugë të bukës kakao
3 lugë(të bukës)marmeladë kajsie,pjeshke apo edhe lloji tjeter.

p.s.gota duhet të ket masën 200 ml

Të gjitha këto përzihen mirë(pa mikser) qiten në tepsi të lyer me yndyrë dhe piqen në temperaturë 180'C rreth 25 minuta.Pasi të piçet,deri sa është e nxehtë lyhet me marmelad permi .Kur të ftohet lyhet edhe me çokolatë përmi.

Postimi :5Embelsirat Empty Re: Embelsirat


Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

 

Social Media Buttons
Social Media Buttons