You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë Mesazh [Faqja 1 e 1]

Postimi :1Krostate me Rikota dhe Cokollate Empty Krostate me Rikota dhe Cokollate prej Sun Mar 24, 2013 6:50 pm

ANNA ANGEL
ANNA ANGEL

  • Administrator

Krostatë me rikota dhe çokollatë

" Receta qe po ju paraqesim me poshte, pregatitet me perberes te thjeshte, kremoz dhe te shijshem, te cilet e shnderrojne ne nje embelsire te pelqyer si nga te rriturit ashtu dhe nga femijet.
Perberesit per 8 persona

250gr miell 00
400gr rikota (gjize pa kripe)
80gr çokollate te zeze
125gr gjalp ne temperature ambjenti
200gr sheqer
3 veze
1 luge brendi (konjak)
dhe lekuren e 1 limoniPerziejme brenda ne mikser me shpejtesi te ulet e ndare ne copeza, 50gr sheqer, 1 veze, brendin derisa te jete formuar nje sfere brumi. E heqim perberjen nga mikseri, e punojme edhe pak brumin me duar, e mbeshtjellim me nje leter celofoni dhe e leme te pushoje ne frigorifer per rreth 30 minuta.
Pregatisim mbushjen duke bashkuar ne nje ene
rikoten me 2 vezet e mbetura

dhe
derisa te formohet nje krem i bute. Shtojme lekuren e limonit
dhe
çokollaten e zezete prere ne copeza te vogla te cilat i bashkojme mire.
Nxjerrim brumin nga frigoriferi, marrim 3/4 e tij dhe e hapim ne tavolinen e punes te lyer paraprakisht me pak miell duke formuar nje pete te rrumbullaket me diameter rreth 20cm te cilen e shtrojme mbi nje tave me diameter 18cm. Heqim nga anet e taves brumin qe ka dale teper dhe e çpojme fundin e saj me dhembet e nje piruni. Pjesen e mbetur te brumit e hapim ne forme katrore dhe presim nga ajo shume shirita te pothuajse te njejtes gjatesi dhe gjeresi.
Shtojme ne tave mbushjen me rikota dhe çokollate dhe vendosim shiritat e brumit ne siperfaqe duke i nderthurur si ne figure.
E pjekim krostaten ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minutaderisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. Mund ta sherbejme si ne temperature ambjenti ashtu dhe te ftohte.


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

 

Social Media Buttons
Social Media Buttons