You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë Mesazh [Faqja 1 e 1]

ANNA ANGEL
ANNA ANGEL

  • Administrator

E PARA: Emergjenca
Numri për emergjencën në tërë botën është 112. Nëse gjendeni në zonën jasht valëve të telefonit tuaj mobil, dhe nëse keni rast emergjent, thirrni 112, mobile I juaj do të kërkon ndonjë rrjet tjetër për të kryer thirrjën për ju. Është interësante se numri 112 mund të thirret edhe nëse testatura ne mobilin tuaj është e mbyllur. Provojeni.

E DYTA:
Nëse I keni mbyllur qelësat e makinës suaj brenda në makinë dhe nëse makina e juaj hapet dhe mbyllet me qelësa teledirigjues. Kjo mund të ju ndodh një ditë. Arsye e mirë për të pasur telefonin mobil me vete. Nësë I keni mbyllur qelësat e juaj në makinë dhe qelësat tjerë rezervë I keni në shtepi, thirreni dikënd në shtepi nga mobile I juaj në telefonin mobil të tij/saj.

Mbajeni mobilin tuaj afërsisht 20-30 cm larg derës së makinës suaj dhe I thuani përsonit me të cilin jeni duke biseduar në mobil që të shtyp butonin UNLOCK (qele) duke I mbajtur qelësat afër mobilit të tij. Makina e juaj do të hapet. Kështu mund të kurseni mundimin e dikujt që të ua sjellë qelësat deri te vendi ku keni ngelur.

Këtu nuk ka rëndesi distanca, ju mund të jeni me qindra kilometra larg dhe nëse mund të kontaktoni me dikend, nga mobile në mobil, I cili I ka qelësat e juaj me telekomand, ju mund hapni makinën apo bagazhin e makinës suaj pa problem. Shenim I editorit: Kjo funksionon për mrekulli. Ne e kemi provuar këtë dhe e kemi hapur makinën tonë përmes mobilit.
E TRETA:
Energjia e fshehur e baterisë. Nësë energjia në baterinë tuaj të mobilit është shumë e ulët, për të e aktivizuar baterinë shtypni *3370#. Mobili I juaj do të ristartohet me rezervën e energjisë dhe instrumenti do të tregoj 50% rritje të energjisë në baterinë e moblit tuaj. Rezerva e energjisë në celularinë tuaj do të mbushet me mbushjen e baterisë me energji.

E KATËRTA:
Si ta bllokoni telefonin tuaj nësë ua kan vjedhur? Për të gjetur numrin serik të telefonit tuaj mobil, shtypni *#06#. Një kod 15 shifror do të paraqitet në ekranin e mobilit tuaj. Ky numer është unik për mobilin tuaj. Shkruane dikund dhe ruajeni me kujdes. Nësë dikush ua vjedh mobilin tuaj ju mund të I telefononi kompanisë përkatëse telefonike dhe të ua jepni këtë kod. Ata do të jenë në gjendje të bllokojnë mobilin tuaj të vjedhur, edhe nësë hajni do të vendos një SIM kartelë tjetër në mobilin tuaj të vjedhur, telefoni I juaj do të jetë jofunksional. Juve sigurisht që nuk do të ju kthehet telefoni, port të paktën mund të siguroheni se kushdo që e ka vjedhur mobilin tuaj, nuk mund të e përdor e as të e shes. Nësë secili prej nesh do të e ruante me kujdes kodin 15 shifror në fjalë, atëherë askush nuk do të kishte dobi të vidhte ndonjë mobil.

E PESTA: ATM – Numri PIN I shkruar mbrapsht – është mirë të dini. Në rast se ndodh që ndonjë plaqkitës të ju detyroj që të nxirrni para nga ATM bankar, me kartelen tuaj, ju mund të lajmëroni policinë dukë shtypur pinin tuaj mbrapsht. Për shembull: nësë PIN-I I juaj është 1234, atëherë ju duhët të shtypni 4321.
Sistemi ATM vlerëson se PIN-I I juaj është shtypur mbrapsht në krahasim me kartelën tuaj të vendosur në ATM. ATM do të ju jap të hollat e kërkuara, por pa e vënë re plaqkitësit, policia do të lajmërohet dhe ata do të I përgjien vendit të ngjarjës.
Këto informata mund të jenë të dobishme për secilin, prandaj ju lutem, përcillni te anëtarët e familjës juaj dhe te miqt e juaj.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

 

Social Media Buttons
Social Media Buttons