You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë Mesazh [Faqja 1 e 1]

Postimi :1Kek me kos dhe vaj Empty Kek me kos dhe vaj prej Mon Apr 01, 2013 1:17 pm

ANNA ANGEL
ANNA ANGEL

  • Administrator

Kek me kos dhe vaj 166137_155295637856119_2773016_a


Për 1 kek në tavë me korrent duhen :
  • miell : 2 gota uji,

  • vezë : 2 kokrra,

  • sheqer : 1 gotë uji,

  • vaj : 2 filxhanë kafeje,

  • kos : 2 filxhan kafeje,

  • lëkurë limoni,

  • arra : 1 filxhan kafeje,

  • sodë gjysmë : lugë kafeje,

  • sheqer pudër : 1 lugë gjelle.


Në një enë rrihen vezët me sheqerin, shtohet kos, vaj, lëkurë portokalli ose limoni, arra të grira hollë e sipas mundësisë rrush ose fiq të thatë të grirë dhe përzihen mirë. Sitet mielli, përzihet me pak sodë dhe hidhet masa e përgatitur. Brumi nuk duhet të rrihet shumë që të mos bëhet elastik. Pastaj hidhet në tavën me korrent të lyer me yndyrë dhe të pudrosur me pak miell. Në mes vendoset forma që ka tava, piqet për 35-40 minuta, ftohet pak, hiqet nga tava, hiqet dhe forma e mesit dhe sipër i hidhet sheqer pudër. Gjatë përgatitjes së kekut një pjesë mund të përzihet me kakao dhe të hidhet përsipër, kurse pjesa tjetër të lihet e bardhë.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

 

Social Media Buttons
Social Media Buttons